Fronty na kotlíkové dotace zmizí, kraj přijme žádosti elektronicky
(10.4.2017, MF Dnes, Liberec – zprávy, Jana Pšeničková) Fronty čítající desítky lidí, kteří na krajském úřadu v Liberci žádají o kotlíkové dotace, by se už neměly opakovat. Příště už bude kraj přijímat žádosti pouze elektronicky. „Mototechna z osmdesátých let a fronta na favorita by měla zůstat v osmdesátých letech,“ zdůraznil hejtman Martin Půta.
„Rozuměl jsem úředníkům, že osobním předáním žádostí pomáháme těm, kteří je nemohou podat elektronicky, ale po pondělním dohadování mezi čekajícími lidmi ve frontě a různých potyčkách zvažuji, že tuhle možnost už mít nebudou,“ prohlásil hejtman. Na podatelně krajského úřadu se v pondělí sešlo dohromady 305 žádostí o dotaci. Mezi majitele rodinných domů se má rozdělit přes 14 milionů korun, přičemž je jasné, že na všechny se nedostane. Už nyní totiž úředníci ví, že převis je 180 žádostí. Ti, co odejdou s prázdnou, se mohou o dotaci přihlásit znovu na podzim, kdy bude ve hře kolem 135 milionů korun. Čas podání bude přesný na tisíciny vteřiny.
„Mohlo by to vystačit na čtrnáct set žádostí. Výhradně se ale budou podávat elektronicky,“ řekl hejtman. Úspěšní tak budou ti, kteří pošlou žádost co nejdříve. „Má to tu výhodu, že elektronický systém měří tisíciny vteřiny. Na druhou stranu je tu ale riziko, že může zkolabovat, jak se to stalo v některých sousedních krajích,“ zdůraznil Půta. I přesto to ale kraj zkusí. Na podzim by se totiž mohlo stát, že přijde někdo, kdo nashromáždí patnáct set žádostí a ostatní už nebudou mít šanci. Ostatně podobně to probíhalo i v pondělí. Ve frontě čekali jedinci, kteří měli s sebou až padesát vyplněných formulářů, přičemž za vyřízení každého z nich inkasovali až dva tisíce. Přednost navíc měly i ty žádosti, které dorazily na úřad poštou nebo kurýrem.
Podzimní výzva bude určena na výměnu všech druhů otopných zařízení. Dotaci získají lidé na tepelná čerpadla, kotle výhradně na biomasu, plynové kotle a kombinované kotle s automatickým přikládáním. „Uvidíme, jaký to bude mít efekt do budoucna. Podle mě podobný jako když se v devadesátých letech zaváděly z dotací přímotopy, nebo když se pak plynofikovalo. Až časem se ukáže, jak drahá bude biomasa, na kterou je tento program zaměřený. Ale každopádně to zlepší ovzduší,“ upozornil Půta.
Další články: